Termin złożenia wniosku o wpis do BDO.

2018-07-24 0856
Art. czytany: 3788 razy



24 lipca 2018 r. mija termin złożenia wniosku o wpis do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (tzw. rejestru BDO).

Przypominamy, że spis podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do rejestru określa art. 50 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Są to m.in. podmioty :
- wytwarzające odpady zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów,
- transportujące odpady,
- wprowadzające produkty w opakowaniach, sprzęty elektryczne i elektroniczne, czy baterie i akumulatory na rynek (czyli np. importerzy; producenci; firmy prowadzące działalność magazynową, które pakują produkty przed dalszą wysyłką).

Należy podkreślić, że część przedsiębiorców miała zostać wpisana do rejestru „z urzędu”, czyli bez konieczności składania wniosku o uzyskanie wpisu do rejestru. Byli to m. in. przedsiębiorcy posiadający decyzje w zakresie wytwarzania, zbierania, czy przetwarzania odpadów lub wpisy do rejestrów działalności regulowanej gmin w zakresie odbioru odpadów komunalnych. Jednak z uwagi na ilość pracy związaną z przedmiotowym rejestrem, urzędom marszałkowskim nie udało się wpisać „z urzędu” wszystkich przedsiębiorców posiadających ww. decyzje/wpisy.

Jeżeli przedsiębiorca nie został dotychczas wpisany do rejestru BDO, a powinien uzyskać wpis do rejestru nie tylko ze względu na posiadane decyzje w zakresie gospodarki odpadami np. jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów – powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru do 24 lipca 2018 r.

Wniosek o wpis do rejestru BDO wraz z niezbędnymi oświadczeniami są dostępne na stronach internetowych poszczególnych urzędów marszałkowskich. Wniosek (bez wzorów oświadczeń) dostępny jest także pod adresem : https://bdo.mos.gov.pl/web/wnioski-do-pobrania

Podmioty wymienione w art. 57 ustawy o odpadach (np.: wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek, pojazdy, czy sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek) są dodatkowo objęte obowiązkiem uiszczenia opłaty rejestrowej, a w kolejnych latach opłaty rocznej. Spośród tej grupy zwolnione z uiszczania opłaty rejestracyjnej (nie dotyczy to opłaty rocznej w kolejnych latach) są podmioty, które złożyły stosowne zawiadomienie o rozpoczęciu działalności m.in. w zakresie wprowadzania na rynek produktów w opakowaniach do urzędu marszałkowskiego (art. 79 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi).

Nadany numer BDO należy umieszczać na dokumentach ewidencji odpadów (m.in.: KPO, KEO). W przypadku podmiotów objętych obowiązkiem opłaty rocznej numer musi być zamieszczany na wszystkich dokumentach związanych z prowadzoną działalnością np. na fakturach czy umowach.

Prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru BDO, czy nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością (jeśli jest to wymagane) zagrożone jest administracyjną karą pieniężną w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł.

(źródło : http://www.odpady-help.pl)