Stanowisko Rady Powiatu w sprawie zakontraktowania z Centrum Medycznym ZOZ w Olecku Olmedica w Olecku sp. z o.o. dwóch pełnych zespołów ratownictwa medycznego na rok 2005

2004-12-06 1006
Art. czytany: 6841 razy

Sz. P Irena Petryna
Dyrektor Warmińsko - Mazurskiego
Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia w
Olsztynie

OR.0047-70/04 Olecko, 2004-11-30

W związku z przedłożoną naszemu szpitalowi pisemną propozycją kontraktowania w 2005 roku zespołów ratownictwa medycznego w liczbie 365 dni zespół „W' i 365 dni zespół „R', Rada Powiatu Oleckiego zwraca się do Pani Dyrektor z uprzejmą prośbą o dotrzymanie złożonej propozycji kontraktu.

W ostatnim półroczu spotykamy się z bardzo dużymi trudnościami związanymi z funkcjonowaniem po godzinie 19 -tej tylko jednego zespołu ratunkowego „R'.

Przez teren naszego powiatu przebiegają szlaki komunikacyjne Warszawa - Ełk- Gołdap (do przejścia granicznego Gołdap- Gusiew), Warszawa - Suwałki (do przejścia granicznego w Szypliszkach i Ogrodnikach), Olsztyn - Suwałki. Ma to znaczenie na nasilenie ruchu drogowego i związane z tym wypadki. Dojazd na krańce powiatu przekracza dopuszczalny czas dotarcia do poszkodowanych (15 min), a w przypadku np. miejscowości Czerwony Dwór czas ten zwłaszcza w okresie zimowym przedłuża się do 30 min. (ze względu na odległość i konieczność objazdu jezior i obszarów leśnych).

Ponieważ w naszym szpitalu, a także w sąsiedniej Gołdapi nie ma oddziału intensywnej terapii, szpitalnego oddziału ratunkowego, jak też oddziałów specjalistycznych, stosunkowo często karetka „R' wyjeżdża z poszkodowanymi w wypadkach poza teren powiatu (do OIOM-ów, SOR-ów), jak też świadczy usługi przewozu na rzecz pacjentów powiatu gołdapskiego, przy czym przewozy odbywają się niejednokrotnie do Olsztyna czy Białegostoku (170 - 150 km w jedną stronę).

W przypadku braku zespołu „W' po godzinie 19-tej, w czasie gdy trwa akcja ratunkowa (zwłaszcza w wypadkach z większą ilością poszkodowanych) lub przewóz poszkodowanego pacjenta poza teren naszego powiatu, powiat na długi okres czasu pozostaje bez zabezpieczenia. Do tej pory w gotowości stawiane są zespoły innych powiatów (najczęściej Ełk), przy czym ich dojazd na miejsce wypadków trwa bardzo długo. W związku z tym niejednokrotnie do pomocy ofiarom wypadku wysyłany jest lekarz rodzinny dyżurujący w ramach nocnej opieki wyjazdowej p.o.z. w karetce nie spełniającej standardów właściwych dla ambulansu „W'. Lekarz główny szpitala podczas dyżurów po 19-tej w czasie wyjazdu jedynego w tym czasie zespołu „R' stawia w gotowości do wyjazdu na pomoc ofiarom wypadków również lekarzy dyżurnych poszczególnych oddziałów, co z kolei powoduje zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów szpitala. Rodziny ofiar wypadków coraz częściej mają pretensję o niewłaściwe zabezpieczenie swoich bliskich (przewóz z miejsca wypadku przez lekarza rodzinnego) lub zbyt długi okres oczekiwania na drugi zespół ratunkowy przy większej ilości ofiar.

W innych powiatach o powierzchni zbliżonej do naszego, (np. nidzicki, działdowski, braniewski, lidzbarski, mrągowski), zakontraktowane są po 2 (a nawet 3) zespoły ratownictwa medycznego. W niektórych powiatach wzrasta ilość kontraktowanych zespołów. Tymczasem z dużym niepokojem stwierdzamy systematycznie zmniejszanie ilości kontraktowanych zespołów w naszym powiecie (z dwóch pełnych zespołów w całym 2003 roku, dwóch zespołów w pierwszym półroczu 2004 i już tylko 1,5 w drugim półroczu 2004, aż do propozycji 1,5 dobokaretki przez cały rok 2005).

W związku z powyższym, mając na uwadze dobro mieszkańców naszego powiatu, Rada Powiatu Oleckiego wnioskuje o zakontraktowanie z Centrum Medycznym ZOZ w Olecku Olmedica w Olecku sp. z o.o. dwóch pełnych zespołów ratownictwa medycznego na rok 2005. W przypadku zgody na kontrakt w ilości dwóch dobokaretek, dyrektor szpitala zobowiązała się wyrazić zgodę na ceny gotowości dobowej zespołów z roku 2004 r.

W imieniu Rady Powiatu Oleckiego
Przewodniczący Rady Powiatu
Wacław Sapieha