Powszechny System Badań Przesiewowych Słuchu u dzieci w wieku 3–6 lat

2007-01-24 1452
Art. czytany: 5837 razy

Zaburzenia słuchu w okresie rozwojowym u dzieci wpływają w pierwszej kolejności na zdolność przyswajania języka i rozwój mowy. Nawet nieznaczny ubytek słuchu może wpływać na stan emocjonalny i umiejętność koncentracji u dziecka.

Szacuje się, że kilka procent dzieci w wieku przedszkolnym ma znaczące problemy ze słuchem. Większość nabytych zaburzeń słuchu, wynikających przede wszystkim z powikłań infekcji, poddaje się z powodzeniem leczeniu pod warunkiem wczesnego ich wykrycia. Pozostałe wymagają pilnej rehabilitacji w aparatach słuchowych.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie opracował zestaw oryginalnych narzędzi komputerowych do badań przesiewowych słuchu między innymi „Słyszę dla przedszkolaków”.

Badania przeprowadzają przeszkoleni w Instytucie pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Olecku zachęca wszystkich rodziców i nauczycieli do współpracy w zakresie wczesnego wykrywania wad słuchu. Zapraszamy dzieci w wieku 3 – 6 lat na badania słuchu, które odbywają się w Poradni (Olecko, ul. Zamkowa 2), po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Możliwe są badania na terenie przedszkola lub szkoły, o ile placówka ta dysponuje komputerem o odpowiednich parametrach.

Badania prowadzi logopeda p. Wiesława Wróblewska.

Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie Poradni pod numerem telefonu: 523-93-38.