PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW

2009-05-08 1019
Art. czytany: 5320 razy


Ścieki są to wody zużyte, powstające w wyniku działalności bytowej i produkcyjnej człowieka, oraz wody opadowe i inne odpływające do kanalizacji lub zbiorników zamkniętych z terenów zagospodarowanych (ścieki deszczowe, burzowe, hodowlane). Odbiornikiem ścieków mogą być wody powierzchniowe: płynące i stojące, a także gleba.
Ścieki te zawierają dużą ilość zawiesin oraz związków organicznych i nieorganicznych. Mogą w nich znajdować się także wirusy i bakterie chorobotwórcze oraz jaja robaków pasożytniczych. Skażenie wód powierzchniowych i podziemnych ściekami bytowymi stanowi poważne zagrożenie higieniczne, a także epidemiologiczne. W przeciętnym gospodarstwie domowym ilość wyprodukowanych ścieków zwykle nie przekracza 5m3 w ciągu doby. Oczyszczanie ścieków jest tak samo niezbędne, jak i zapewnienie wody pitnej, czy doprowadzenie energii elektrycznej. W sytuacjach, kiedy miejscowość charakteryzuje się rozproszonym systemem zabudowy, brak jest dostatecznie chłonnych odbiorników ścieków, niekorzystna jest topografia terenu, wówczas prawidłowo zastosowany indywidualny system oczyszczania ścieków może okazać się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż system zbiorowy, a równie jak on wydajny. Ścieki powstałe w gospodarstwach domowych posiadają specyficzną charakterystykę, dzięki czemu mogą być w prosty sposób dezaktywowane.
Oczyszczanie biologiczne, które zachodzi w oczyszczalniach przydomowych można przyrównać do naturalnej metody oczyszczania zachodzącej w przyrodzie. Przydomowe oczyszczalnie ścieków odebrały racje bytu bezodpływowym zbiornikom takim jak szambo.
Koszt zakupu szamba jest zbliżony do nakładu, jaki trzeba ponieść na małą przydomową oczyszczalnie ścieków, ale różnice pomiędzy kosztami eksploatacji tych urządzeń są znaczne.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga spełnienia określonych wymagań prawnych:

• budowa urządzenia o przepustowości 7,5 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, a wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi( Dz. U. z 2003 r. Nr 80 poz. 719 art. 29 ust 1 pkt. 3 oraz art.30 ust 1 pkt. 1 )
• oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi
• osadnik gnilny, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1999r. Nr 15 poz.140 §37), może być usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku
• przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo - bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach. Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 § 37
• odległość studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzone są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m.
• Odległość osadnika gnilnego od studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze - 15 m (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 § 31)
• odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m (Dz. U. z 1999r. Nr 15 poz.140 §36)
• dla zapewnienia prawidłowego procesu oczyszczania ścieków, konieczne jest, aby warstwa gruntu przepuszczalnego była grubsza niż 1,5 m, licząc od dolnej krawędzi drenów do powierzchni zwierciadła wód gruntowych (Dz. U. z 1991r. Nr 116 poz. 503 §8)
• jeżeli ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni ścieków nie przekracza 2 m3 na dobę nie jest konieczna opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego (Dz.U. z 1999r. Nr 15 poz.140 §26)
• układ technologiczny każdej oczyszczalni powinien zapewniać co najmniej dwa stopnie oczyszczania: mechaniczny, którego celem jest usuwanie ze ścieków stałych zanieczyszczeń zarówno cięższych jak i lżejszych oraz biologiczny z wykorzystaniem organizmów żywych (przede wszystkim bakterii, ale również glonów oraz innych roślin), które usuwają koloidalne oraz rozpuszczone zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne.

Droga przez urzędy jest następująca:

1. W Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego należy zakupić mapkę sytuacyjno-wysokościową i własnoręcznie, poprawnie technicznie, nakreślić położenie instalacji oczyszczalni na działce i jej przyłączenie do domu.
2. W Wydziale Budownictwa Starostwa pobrać druk zgłoszenia na budowę i prawidłowo wypełnić.
3. Jeśli przewidywany jest zrzut oczyszczonych ścieków poza granicę działki należy zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa i złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno- prawnego.
4. Złożyć wszystkie te dokumenty w Wydziale Budownictwa Starostwa, które ma 30 dni na wyrażenie sprzeciwu. Jeśli nie ma w tym terminie odpowiedzi, można budować oczyszczalnię i do 14 dni zawiadomić o tym fakcie Starostwo Powiatowe.


W sprawach związanych z dofinansowaniem inwestycji ze środków pomocowych, należy zgłosić się do gminnych lub powiatowych Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub powiatowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.