Raport o wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

2014-02-17 1346
Art. czytany: 29747 razy



Wielkimi krokami zbliża się termin złożenia raportu o wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).
Poniżej przedstawiamy kogo dotyczy obowiązek raportowania oraz najnowsze zmiany w Krajowej Bazie :
1. Kogo dotyczy obowiązek składania raportów do Krajowej bazy :
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. 2013, nr 0, poz. 1107), każdy podmiot korzystający ze środowiska w zakresie wprowadzani gazów i pyłów do powietrza zobowiązany jest do złożenia założenia konta w elektronicznym systemie oraz złożenia raportu do KOBiZE :
„1. Podmiot korzystający ze środowiska sporządza i wprowadza do Krajowej bazy, w terminie do końca lutego każdego roku, raport zawierający informacje wskazane w art. 6 ust. 2 pkt 1–5, dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.
2. W przypadku, gdy obowiązek sporządzenia i wprowadzenia raportu jest związany z eksploatacją instalacji, podmiotem obowiązanym do sporządzenia i wprowadzenia raportu jest prowadzący instalację.”
Dotychczas, zgodnie z interpretacją KOBiZE, obowiązek składania raportów dotyczył jedynie podmiotów posiadających instalację. Ponadto, elektroniczny formularz nie pozwalał na pominięcie danych instalacji. Było to niezgodne z podstawą prawną.
Obecnie - od 2014 r. - obowiązuje nowa interpretacja KOBiZE zgodnie, z którą obowiązek raportowania dotyczy każdego podmiotu korzystającego ze środowiska. Wprowadzono także zmiany w elektronicznym formularzu, dzięki czemu raport mogą składać także podmioty nie posiadające instalacji (np. firmy eksploatujące wózki widłowe, mobilne spawarki itp.).
2. Najpopularniejsze przykłady :
Poniżej podajemy przykłady instalacji oraz urządzeń powodujących emisję zanieczyszczeń do powietrza, których użytkowanie wymaga złożenia raportu do KOBiZE :
1.Instalacje :
- kotłownie zakładowe na cele grzewcze,
- kotłownie zakładowe na cele technologiczne,
- spalarnie odpadów,
- instalacje do chłodzenia/mrożenia,
- malarnie, galwanizernie,
- agregaty prądotwórcze, promienniki ciepła,
- inne instalacje produkcyjne, z których występuje emisja zanieczyszczeń do powietrza,
- itp.
2. Urządzenia :
- samochody osobowe/ciężarowe i inne środki transportu,
- wózki widłowe,
- kosiarki, myjki i inne urządzenia napędzane silnikami spalinowymi,
- mobilne spawarki,
- itp.
3. Kwestia samochodów
Do 2014 r. podmioty nie posiadające instalacji, lecz eksploatujące samochody służbowe nie wypełniały raportu KOBiZE, z uwagi na wspomnianą interpretację Krajowego ośrodka oraz brak technicznej możliwości wprowadzenia danych. Podmioty posiadające instalacje również nie wykazywały zużycia paliwa w samochodach w raporcie KOBiZE, ponieważ w instrukcji wypełniania raportu znajdującej się na stronie internetowej KOBiZE wyraźnie zaznaczono, aby wykazywać jedynie emisję z terenu zakładu. W związku z czym paliwo spalane poza granicami zakładu nie było wliczane do raportu do KOBiZE.
Obecnie od roku 2014 podmioty nieposiadające instalacji mają możliwość oznaczenia opcji „Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń (w tym środków transportu)”. Pozwala to na wprowadzenie danych o emisji z silników spalinowych oraz innych urządzeń z pominięciem danych o instalacji. Pomimo tego ułatwienia, w instrukcji wypełniania raportu nadal widnieje informacja, aby wprowadzać dane wyłącznie dla zakładu.
W Krajowym Ośrodku można otrzymać informację słowną (niepopartą pisemną interpretacją), że podmioty nieposiadające instalacji po zaznaczeniu wspomnianej opcji mogą wprowadzić dane dotyczące emisji z pojazdów w sposób identyczny, jak do opłat za korzystanie ze środowiska (zbiorczo dla siedziby firmy, z podziałem na grupy pojazdów w zależności od rodzaju silnika oraz rodzaju spalanego paliwa), ponieważ nie dysponują one „zakładem” w rozumieniu KOBiZE i nie mają możliwości zawężenia emisji wyłącznie dla terenu zakładu.
Podmioty posiadające instalacje, nadal powinny wykazywać emisję jedynie dla terenu zakładu.
4. Brak kary i plany na przyszłość.
Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji nie przewiduje żadnych kar za niezłożenie raportu lub złożenie raportu w formie niepełnej. Jedynie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, podczas kontroli może zażądać przedstawienia złożonego raportu do KOBiZE i w razie jego braku wydać zarządzeniem pokontrolnym nakaz uzupełnienia takiego raportu.
Dopiero niewywiązanie się z zarządzeń pokontrolnych w określonym terminie skutkuje nałożeniem mandatu do wysokości do 500 zł.
Mimo wszystko, nie warto bagatelizować raportów KOBiZE. System ten docelowo ma w przyszłości zostać rozbudowany, tak by w jednym miejscu gromadzić sprawozdania w zakresie korzystania ze środowiska w ramach emisji do powietrza, poboru wód, zrzutu ścieków oraz składowania odpadów. Co w praktyce oznacza, że na podstawie tego raportu naliczane będą m. in. np. opłaty za korzystanie ze środowiska. Zmiany te mają zostać wprowadzone do 2017 r.
Termin składania raportu do KOBiZE to 28 lutego.
Logowanie do systemu KOBiZE dostępne jest pod poniższym linkiem :

Termin składania raportu do KOBiZE to 28 lutego.

Logowanie do systemu KOBiZE dostępne jest pod poniższym linkiem :
http://www.krajowabaza.kobize.pl/index.php/person/login/

Bądź na bieżąco z przepisami ochrony środowiska !

(źródło : www.odpady-help.pl)