Konsultacje projektu uchwały Rady Powiatu – „Kierunki rozwoju świadczeń zdrowotnych (...)”

2014-10-23 1337
Art. czytany: 3500 razy

Zarząd Powiatu w Olecku, zgodnie z uchwałą nr 254/2014 z 20.10.2014 r., zaprasza organizacje pozarządowe z terenu powiatu oleckiego i inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu w Olecku w sprawie przyjęcia „Kierunków rozwoju świadczeń zdrowotnych w powiecie oleckim na lata 2015-2020 (w kontekście uwarunkowań demograficznych, w zakresie opieki długoterminowej i zdrowia psychicznego)”.

Celem konsultacji jest zebranie opinii na temat problematyki opisanej w przedstawionym dokumencie, w związku z przygotowaniem uchwały Rady Powiatu w Olecku w w/w sprawie.


Wieloletnie analizy sytuacji demograficznej w kraju, w tym również powiatu oleckiego wykazują tendencję stałego wzrostu liczebności populacji w wieku poprodukcyjnym. Wydłużenie się średniej długości życia skutkuje wzrostem chorobowości i niepełnosprawności oraz zwiększeniem liczby osób niesamodzielnych. Powoduje to stały wzrost zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne dla osób przewlekle chorych z zakresu opieki długoterminowej, paliatywno-hospicyjnej i psychiatrycznej, w kontekście uwarunkowań demograficznych-psychogeriatrycznej.


Stale istniejącym krajowym problemem w obszarze ochrony zdrowia są niewystarczające środki finansowe, które w pewnym stopniu ograniczają dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Wobec istniejących problemów zdrowotnych i ograniczeń ekonomicznych, w celu zabezpieczenia mieszkańców powiatu należy zaplanować taki rozwój świadczeń, który przyniesie jak największe efekty, zarówno w wymiarze medycznym, społecznym, jak i ekonomicznym.


Konsultacje są przeprowadzane zgodnie z zapisami uchwały nr XXXIX/239/2010 Rady Powiatu w Olecku z dnia 27.09.2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej.


Działania prowadzone są w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie konsultacji społecznych w Powiecie Oleckim” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukasza w partnerstwie z Powiatem Oleckim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.


Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone z zastosowaniem następujących form i metod:

1. Spotkania otwarte (13.11.2014, 18.12.2014), które odbędą się w Klubie Seniora „Wrzos” (Olecko, ul. Wojska Polskiego 13) o godzinie 10:30.

2. Dni otwarte w SPZZOD w Olecku Kolonia 4 (17-21.11.2014 w godz. 10:00-12:00) połączone ze specjalistycznymi dyskusjami i prezentacjami, udzielanie informacji i odpowiedzi na pytania osób niezainteresowanych oficjalnymi spotkaniami.

3. Wykorzystanie grup przedstawicielskich.

4. Wywiady kwestionariuszowe indywidualne.

5. Grupy fokusowe.

6. Konsultacje pisemne poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie internetowej powiatu, przesłany drogą elektroniczną, osobiście lub pocztą tradycyjną.


Szczegółowe terminy konsultacji z zastosowaniem metod 3-5 zostaną uzgodnione z organizacjami branżowymi i wyspecjalizowanymi organizacjami pozarządowymi, reprezentującymi poszczególne środowiska. Zaproszenia zostaną wysłane indywidualnie do poszczególnych organizacji.


Uwagi i opinie w formie pisemnej należy kierować za pośrednictwem:

- poczty elektronicznej na starostwo@powiat.olecko.pl lub biuro@stowarzyszenie.olecko.pl

- poczty tradycyjnej na adres Starostwo Powiatowe w Olecku, ul. Kolejowa 32, 19-400 Olecko

- faksem na numer 87 520 32 19

na formularzu zgłaszania uwag i opinii w terminie od 31 października 2014 r. do 19 grudnia 2014 r.


O terminie decyduje data wpływu do Starostwa Powiatowego w Olecku.