(K)  A0  A+  A-    
 STRONA GŁÓWNA BIP » Poprzednia strona » Odczyt wiadomości
Menu:
A Organy Powiatu
A Starostwo Powiatowe
A Oświadczenia majątkowe
A Gminy
A Jednostki organizacyjne
A Powiatowe Służby, Inspekcje i Straże
A Spółki prawa handlowego
A Organizacje pozarządowe
A Finanse i mienie
A Nabór pracowników
A Przetargi
A Licytacje
A Jak załatwić sprawę
A Aktualności
A Ostrzeżenia pogodowe
A Wykaz danych zawierających informacje o środowisku i jego ochronie
A Kontrole
A Petycje
A Lobbing
A Kontakt
A Instrukcja obsługi
A Nieodpłatna pomoc prawna
A Informacja publiczna
A Obsługa osób niepełnosprawnych
A Wybory samorządowe 2018
A Dostępność
A Biuro Rzeczy Znalezionych
A Prawo miejscowe
A Redaktorzy strony
A Statystyka odwiedzin
A Statystyka czytalności
  
A Skargi i Wnioski
A Rejestr zmian
A Mapa serwisu
Wyszukiwarka


»Wyszukiwanie zaawansowane
Archiwalne menu:
A Podstawy prawne działania powiatu
A Sprzedaż nieruchomości powiatu
A Wybory samorządowe 2010
A Wybory samorządowe 2014
Ostatnie 5 wiadomości:
A» Zbiorcza informacja o petycjach rozpatrzonych w 2020 roku
A» Ostrzeżenie meteorologiczne nr 58 - burze /1
A» Uchwała Nr XXII/166/2021 w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu w Olecku z tytułu wykonania budżetu Powiatu Oleckiego za 2020 rok.
A» Uchwała Nr XXII/165/2021 w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu Oleckiego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2020
A» Uchwała Nr XXII/164/2021 w sprawie wotum zaufania dla Zarządu Powiatu w Olecku
  • Starostwo Powiatowe
  • Wydział Środowiska i Rolnictwa
  • Ogłoszenia
  • Nowa ustawa o odpadach – WAŻNA INFORMACJA



    W dniu 8 stycznia 2013 r. opublikowano ustawę z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21). Unormowania w niej zawarte wprowadzają postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz. U. UE L 312 z 22 listopada 2008 r., s. 3) oraz szereg innych przepisów unijnych z zakresu gospodarki odpadami, m.in. dotyczących składowania odpadów, termicznego przekształcania odpadów, stosowania komunalnych osadów ściekowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opakowań, baterii i akumulatorów oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji.
    Rozszerzony został katalog definicji legalnych. Zdefiniowane zostały następujące pojęcia: sprzedawca odpadów (dealer), pośrednik w obrocie odpadami (broker), zapobieganie powstawaniu odpadów. Niektóre dotychczasowe terminy, np. odzysk, recykling, zmieniono.
    W związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. znowelizowanych przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.), w nowej ustawie o odpadach pojawiły się nowe pojęcia. Chodzi tu o: bioodpady, odpady zielone, przetwarzanie, selektywne zbieranie, przygotowanie do ponownego użycia, ponowne użycie.
    Ustawa dookreśliła zasadę bliskości, polegającą na wymogu przetwarzania odpadów w miejscu ich powstania, zasadę przekazywania odpadów i przenoszenia odpowiedzialności za ich zagospodarowanie, jak też krąg podmiotów obowiązanych do gospodarowania odpadami.
    Przepisy umożliwiają zmianę klasyfikacji odpadów z niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne. Pojawił się status „produktu ubocznego” zamiast odpadu.
    Z punktu widzenia zasad postępowania z odpadami, najważniejszą zmianą jest ustalenie nowej hierarchii sposobów postępowania z odpadami, która ma następującą strukturę: zapobieganie powstawaniu, przygotowanie do ponownego użycia, recykling, inne procesy odzysku i unieszkodliwianie.
    To rozwiązanie ma przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów poddawanych procesom unieszkodliwiania, a w szczególności unieszkodliwiania przez składowanie, które jest najmniej pożądanym sposobem gospodarowania odpadami.
    Koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę odpadów oraz przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów. W niektórych przypadkach, koszty gospodarowania odpadami ponosi producent produktu lub podmiot wprowadzający produkt na terytorium kraju, określony w tych przepisach.
    Nowa ustawa o odpadach wprowadza kategoryczny wymóg selektywnego zbierania odpadów. Podmioty podejmujące działania powodujące powstawanie odpadów powinny ponosić pełną odpowiedzialność w zakresie zapobiegania ich powstawaniu oraz zapewnienia zgodnego z zasadami ochrony środowiska wykorzystania odpadów.
    Nowe przepisy ustalają szczególne zasady gospodarowania niektórymi rodzajami odpadów. W przypadku np. odpadów komunalnych, osadów ściekowych, odpadów medycznych czy weterynaryjnych, nowa ustawa reguluje szczegółowe wymagania co do ich przetwarzania termicznego czy składowania. Zaostrzone zostały sankcje za nielegalne składowanie odpadów.

    Obowiązek składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobie gospodarowania nimi oraz instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów oraz innych sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami pozostaje bez zmian tj. do 15 marca.

    Nowe przepisy obowiązują od 23 stycznia 2013 r.

    Istotną zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach – (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) jest zmiana regulacji w zakresie obowiązku uzyskania odpowiednich decyzji w zakresie wytwarzania odpadów.
    Uwaga !!!
    Z dniem wejścia w życie nowej ustawy o odpadach (23 stycznia 2013) wygasają :
    - decyzje zatwierdzające program gospodarki odpadami niebezpiecznymi,
    - decyzje zatwierdzające program gospodarki odpadami,
    - informacje o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami.
    Oznacza to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wymagane :
    - złożenie „Informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami”,
    - uzyskanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi,
    - uzyskanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami.
    Pozwolenia na wytwarzanie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane.


    Data wprowadzenia: 2013-02-08 1133
    Data upublicznienia: 2013-02-08
    Art. czytany: 2644 razy

    Drukowanie dokumentuWiadomość wprowadził: Robert Kozłowski
    » Pokaż rejestr zmian dla danej wiadomości
    » Przełącz na wiadomości archiwalne
    Podkategoria:
    A Sesja IV - 23 stycznia
    A Sesja V - 26 lutego
    A Sesja VI - 26 marca
    A Sesja VII - 30 kwietnia
    A Sesja VIII - 25 czewrca
    A Sesja IX - 20 sierpnia
    A Sesja X - 24 września
    A Sesja XI - 29 października
    A Sesja XII - 26 listopada
    A Sesja XIII - 29 grudnia
    Ostat. 10 wiadomości:

    A» Uchwała Nr V/26/2015 w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
    A» Uchwała Nr V/25/2015 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Olecko
    A» Uchwała Nr V/24/2015 w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Województwu Warmińsko – Mazurskiemu (...)
    A» Uchwała Nr V/23/2015 w sprawie wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statku lub innego obiektu pływającego.
    A» Uchwała Nr V/22/2015 w sprawie zmiany uchwały Nr VI/42/03 Rady Powiatu w Olecku dnia 27 marca 2003r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przy Kole PZW
    A» Uchwała Nr V/21/2015 w sprawie uchwalenia Kierunków rozwoju świadczeń zdrowotnych w powiecie oleckim na lata 2015 – 2020 (...)
    System BIP Inet