A0  A+  A-    
 STRONA GŁÓWNA BIP » Poprzednia strona » Odczyt wiadomości
Menu:
Organy Powiatu
Starostwo Powiatowe
Oświadczenia majątkowe
Gminy
Jednostki organizacyjne
Powiatowe Służby, Inspekcje i Straże
Spółki prawa handlowego
Organizacje pozarządowe
Finanse i mienie
Nabór pracowników
Przetargi
Licytacje
Jak załatwić sprawę
Aktualności
Ostrzeżenia pogodowe
Wykaz danych zawierających informacje o środowisku i jego ochronie
Kontrole
Petycje
Lobbing
Kontakt
Instrukcja obsługi
Nieodpłatna pomoc prawna
Informacja publiczna
Obsługa osób niepełnosprawnych
Wybory samorządowe 2018
Prawo miejscowe
Redaktorzy strony
Statystyka odwiedzin
Statystyka czytalności
  
Skargi i Wnioski
Rejestr zmian
Mapa serwisu
Wyszukiwarka


»Wyszukiwanie zaawansowane
Archiwalne menu:
Podstawy prawne działania powiatu
Sprzedaż nieruchomości powiatu
Wybory samorządowe 2010
Wybory samorządowe 2014
Ostatnie 5 wiadomości:
» Rozeznanie cenowe
» Uchwała Nr VIII/52/2019 w sprawie poparcia budowy drogi ekspresowej S-16 łączącej Miasto Ełk z Olsztynem oraz innymi miejscowościami
» Uchwała Nr VIII/51/2019 w sprawie zmian budżetu powiatu na rok 2019
» Uchwała Nr VIII/50/2019 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Oleckiego na lata 2019-2033
» Uchwała Nr VIII/49/2019 w sprawie zmiany uchwały Nr XXI/147/2012 z 14.08.2012r. w sprawie okreslenia przystanków komunikacyjnych na terenie powiatu oleckiego ...
 • Aktualności
 • 'Czad nie musi zabijać'

  'Czad nie musi zabijać'


  W ramach akcji pn. „Czad nie musi zabijać” w dniach 5,7,9 grudnia 2011r.
  w godz. 8.00 – 15.00, pod nr 800-606-646, będzie uruchomiona bezpłatna infolinia dla osób zainteresowanych wiedzą na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych
  w okresie zimowym. Pod podanym numerem telefonu będzie można uzyskać niezbędną wiedzę na temat m. in. zasad bezpiecznego ogrzewania pomieszczeń i zagrożeń związanych z niewłaściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczych.


  Zasady właściwego
  eksploatowania urządzeń grzewczych  W związku z rozpoczętym okresem grzewczym, przypominamy, że szczególnie w tym okresie należy zwrócić uwagę na sprawność instalacji wentylacyjnych i kominowych w użytkowanych budynkach.


  W związku z tym:

  - przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu ich stanu technicznego. Kontrolę powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.

  - w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  a)od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,

  b)od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,

  c)od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz
  w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej. (w obiektach j.w. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych).


  Tlenek węgla - czad, jest gazem trującym.

  W przypadku przedostania się do układu oddechowego człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe. W następstwie długotrwałego oddziaływania na organizm człowieka, stwarza poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał.

  Z tlenkiem węgla (czadem) możemy się spotkać podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza, a także gdy następuje niezupełne spalenie gazu.

  Na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych czad może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia ludzi.

  Objawami zatrucia tlenkiem węgla są:
  • bóle i zawroty głowy
  • osłabienie
  • nudności
  • zaburzenia pamięci
  • utrata przytomności
  • śpiączka

  W związku z powyższym oraz mając na celu poprawę bezpieczeństwa pożarowego, podajemy podstawowe zasady postępowania z urządzeniami grzewczymi:

  1.Nie dogrzewaj pomieszczeń kuchenką gazową, ponieważ długotrwałe palenie się gazu powoduje ubytek tlenu w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla (CO), który jest silnie trujący. Jeżeli przewody wentylacyjne nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza może dojść nawet do zatruć śmiertelnych.

  2.Pamiętaj, że butle gazowe w kuchni należy umieszczać w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło, np. piece, grzejniki (z wyjątkiem zestawów kuchni gazowych). Butle należy ustawiać pionowo, zabezpieczyć przed upadkiem i uderzeniem oraz z dala od urządzeń powodujących iskrzenie.

  3.Nie należy pozostawiać bez dozoru włączonych urządzeń grzewczych, np. termowentylatory, grzejniki elektryczne itp. i innych urządzeń grzejnych (grzałki, czajniki elektryczne, żelazka, suszarki do włosów itp.).

  4.Nie należy włączać urządzeń grzejnych w pobliżu materiałów palnych (np. cieczy palnych, ubrań, mebli itp.) Nie należy używać urządzeń elektrycznych z widocznymi uszkodzeniami przewodu zasilającego. Podłączenie do jednego gniazdka kilku urządzeń o dużym poborze mocy może spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej.

  5.Nie pozwalajmy dzieciom na zabawę łatwo palnymi substancjami, ogniem i urządzeniami elektrycznymi Nie pozostawiajmy bez dozoru potrawy na włączonej kuchence. Nie pozostawiajmy dzieci w domu bez opieki.


  Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla:

  - nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych.

  - co najmniej raz w roku zleć firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,

  - dla własnego bezpieczeństwa zamontuj czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniach, w których masz urządzenia grzewcze (nie dotyczy urządzeń grzewczych elektrycznych),

  - nie dokonuj podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej,

  - kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych,

  - dokonuj okresowych czyszczeń przewodów kominowych, a także usuwaj sadzę z pieców węglowych zgromadzoną w osadniku.  PAMIĘTAJ!


  Tlenek węgla jest bezwonny!

  Jeżeli poczujesz się źle (nudności, zawroty głowy), przebywając w pomieszczeniach, w których są zamontowane piece węglowe lub piecyki gazowe, natychmiast opuść to pomieszczenie i dokonaj jego wietrzenia!

  Skontaktuj się w tej sprawie z kominiarzem!

  W razie potrzeby skorzystaj z pomocy medycznej!  Data wprowadzenia: 2011-11-10 0957
  Data upublicznienia: 2011-11-10
  Art. czytany: 2136 razy

  Drukowanie dokumentuWiadomość wprowadził: Karina Bielawska
  » Pokaż rejestr zmian dla danej wiadomości
  Biuletyn Informacji Publicznej
  Starostwo Powiatowe
  w Olecku
  19-400 OLECKO
  ul. KOLEJOWA 32

  tel.(87)520-24-75, 520-21-47, 520-22-94,
  87 739 18 65
  fax (87)520-32-19

  NIP: 847-15-15-765
  REGON: 790675565

  GODZINY URZĘDOWANIA:
  pon.- piąt 7:30 do 15:30

  Strony WWW Starostwa Powiatowego w Olecku

  Strony WWW Urzędu Miejskiego w Olecku  Elektroniczna Skrzynka Podawcza  Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca  Portal e-Urząd  Portal Konsultacje społeczne  Admin
  System BIP Inet